
Itsenäisyyspäivänä 6.12. pelattavan Oilers vs EräViikingit-ottelun yhteydessä muistellaan vanhoja hienoja aikoja, sillä ottelussa on retroteema! Öljymiehet pelaavat ottelun seuran kauden 2005-2006 pelipaitamuotia kunnioittaen hihattomilla pelipaidoilla. Ennen F-liigaottelua nähdään myös Oilersin ja SSV:n alumneista koottujen joukkueiden ottelu. Joukkueet löydät tämän jutun lopusta. Tapiolan urheiluhallin ovet avataan klo 13.00, alumniottelu käynnistyy 13.45 ja F-liigaottelu Oilers vs EräViikingit klo 15.00. Liput tapahtumaan tästä!
Retro-ottelun alla vanhoja muistojaan jakoivat myös Heikki Hintikka sekä Mikael Järvi. Hintikka edusti Oilersia liigatasolla 1997-2006 ja Järvi SSV:tä/Viikinkejä 2000-2016.
Oilers ja SSV kuuluivat 2000-luvun alkupuolella Suomen ehdottomiin kärkijoukkueisiin. Kaudella 1998-1999 ensimmäisen mestaruutensa voittanut Oilers juhli myös kausien 2001-2002, 2002-2003 ja 2005-2006 päätteeksi. SSV:ltä mestaruuksia 2000-luvulta löytyy kausilta 2000-2001, 2003-2004, 2004-2005 sekä viiden peräkkäisen mestaruuden putki kaudesta 2006-2007 aina kauteen 2010-2011 saakka. Finaaleissa joukkueet kohtasivat kausilla 2000-2001 ja 2005-2006.
Millainen kilpailuasetelma joukkueiden välillä oli kentällä ja kentän ulkopuolella?
Hintikka: "Hyvä kilpailuasetelma - molemmilla oli kovia ryhmiä noina vuosina ja tasaisia taistoja oli jatkuvasti - niinkuin ”arkkivihollisten” välillä pitääkin olla. Kyllähän maukkaita voittoja kirveleviä tappiotakin tuli molemmille. Kentän ulkopuolella oli omat kuviot, olihan pelaajia, kuten J-P Lehtonen ja Vilhelm Sandström, jotka olivat pelanneet juuri sekä Oilersissa että SSVssä, ja monet pelaajat olivat toki tuttuja keskenään. Askissa aina toki pelataan voitosta eikä kaveerata".
Järvi: Kilpailuasetelma kyllä oli – Oilersin ja SSV:n välillä oli 2000-luvun alussa tosi vahva vastakkainasettelu. Kentällä se näkyi siinä, että Oilers pelasi rohkeasti, kun taas me SSV:ssä olimme kurinalainen ja todella tarkasti organisoitu joukkue. Pelit olivat aina tiukkoja, usein finaalin tasoisia ja saimme luotua mielenkiintoisia vääntöjä."
Mikä on ikimuistoisin kohtaaminen joukkueiden välillä?
Järvi: "Ikimuistoisin kohtaaminen on varmasti se ottelu, jossa ratkaiseva tasoitusmaali syntyi kirjaimellisesti sekunti ennen summeria. Tilanne oli täysin kahtiajakava: toinen joukkue näki sen kylmänviileänä sankaritekona, toinen taas piti sitä lähes epäoikeudenmukaisena. Hetki tiivisti koko Oilers–SSV-vastakkainasettelun. Molemmat pelasivat aina äärimmilleen asti, eikä kumpikaan suostunut taipumaan ennen kuin summeri oikeasti soi. Siksi tuo maali on jäänyt elämään legendana – se oli yhtä aikaa draamaa, taitoa ja raivoisaa tahtoa."
Kyse on siis kauden 2003-2004 ratkaisevasta välierästä. SSV nousi tasoihin ottelun viimeisellä sekunnilla ja nappasi paikan finaaleihin jatkoajan kautta.
Hintikka: "Kohtaamisia ja muistoja on toki ollut paljon vuosien varrella, mutta sanon että 2005-2006 finaalit. Siihen loppuivat omatkin liigapelit ja oli tietysti hienoa päättää mestaruuteen. Meillä oli tuolloin kyllä aivan killerijengi kaikin puolin. Finaalit ja etenkin ratkaisevan pelin kulku oli hyvää viihdettä ja mestaruuden ratkaisu jatkoajalla on aina aika räjäyttävää. Hieno muisto!" Hintikka muistelee.
"Kun mahdollisimman myöhään keväällä pelit loppuu, alkaa aina osalla pelaajista ja valmentajista seuraavalla viikolla uusi luku ja matka - se on hienoa ja osa joukkueurheilun elämää," hän jatkaa.
- Kuka oman aikakautesi pelaajista jäi toisen joukkueen riveistä erityisesti mieleen ja miksi?
Hintikka: "Paljon oli toki kovia vastustajia ja paljon pelaajia on ollut tuolla aikakaudella huipulla SSV:ssä pitkään. - J-P Lehtonen, Manner, Tähkä, Kivilehto, Toivonen, Forsten, Ratsula, Neimo ja Toivoniemi - kaikki ärsyttävän hyviä vastustajina. Helppo vastaus ehkä, mutta: Mikke Järvi. Oli liideri, sitkeä, taitava, ratkaisija ja ennen kaikkea aika grinderi. Viimeisen viidentoista vuoden aikana olemme Miken kanssa törmänneet halleilla paljonkin, kun pojat on samanikäisiä ja hekin kohdanneet monesti - tasaista vääntöä sielläkin."
Järvi: Espoossa on ollut aina hyviä vääntöjä ja paljon mukavia kavereita. Jaakko Hintikan kanssa oli erityisen hauskaa kamppailla – hänkin oli tunnetusti voitontahtoinen, joten taistelu oli aina tasaväkistä ja energistä. Maajoukkueen kautta opimme tuntemaan toisemme paremmin, ja pelasimmekin pitkään yhdessä. Tedy Salutskijn kanssa päädyimme kentällä useammankin kerran tiukkoihin ja värikkäisiin tilanteisiin, mutta niistä selvittiin aina hyvässä hengessä. Siviilissä hän on mukava ja leppoisa tyyppi, mutta samaan aikaan äärimmäisen voitontahtoinen pelaaja myös."
- Miten F-liigan peli nykyään eroaa aikakautesi pelaamisesta?
Järvi: "Lopetin itse vuonna 2017, ja jo siihen mennessä salibandy oli muuttunut selvästi 2000-luvun alusta: pelistä oli tullut nopeampaa, fyysisempää ja taktisesti paljon kehittyneempää. Analytiikka, moderni valmennus ja kevyemmät varusteet nostivat lajin tasoa selvästi."
Hintikka: "Peli on nopeampaa ja varmaan mm. keskimääräinen pallonkäsittelyn taitotaso on kehittynyt. Toki kun on nopea pallopeli kyseessä, onhan se pallo aina se, jota kannattaa liikuttaa laadukkaasti, itse peli on kuitenkin sama. Ehkä veskareiden näkökulmasta laji on muuttunut enemmän pallonkäsittelyn ja vetojen myötä, en tiedä.
"Varmasti terävimmän huipun treenaamisen tason ja tietotaidon lisääntymisen myötä on laajemmin omaksuttu asioita monissa seuroissa. Lajin kasvun myötä on moni asia kehittynyt. Myös varustekehitys on osaltaan vaikuttanut ja tiettyjä muutoksia sääntöihin ja tulkintoihin on tullut. Toki 2000-luvun alkupuolella oli myös liigassa tasoeroja ja niin tuntuu nytkin olevan jonkin verran."
- Miten salibandy näyttäytyy nykyään omassa arjessasi?
Hintikka: "Oilersin F-liigajoukkueen pelejä seuraan tietysti aktiivisesti ja huikeat mestaruudet on kaverit ottaneet viimeisenä parina vuonna! Peleissä käyn paikan päällä aina kun mahdollista, jonkin verran uudistunut ja taitava ryhmä - kohti kevättä! Maajoukkuetta tietysti myös fanitan ja seuraan."
"Lisäksi olen aktiivisesti katsomossa ja kentän laidalla - kannustan ja seuraan vanhimman pojan joukkueen pelejä. Siellä on mukava toimintaympäristö pelaajien perheitä myöten. Se on osa arkea, kun joka viikko on pelejä. Oilersin P22-jengillä on mennyt syyskausi ihan mallikkaasti, pelin taso on ollut melko tasaista ja laadukasta. Joukkueessa on hyvä henki, monipuolinen ryhmä pelaajia ja toimiva valmennustiimi. Ja kivahan on nähdä vanhoja pelikavereita näissä ympyröissä vastustajissakin toisen sukupolven myötä - laji yhdistää edelleen."
"Itse en pelaa missään joukkueessa, lähinnä pien- ja ulkopelejä kesäisin mm. vanhojen pelikavereiden kanssa. Hauskaa on ja tulee hiki - se on yksi päätavoite nykyisin. Lisäksi olen mukana Salibandyliiton digivaliokunnassa ideoimassa ja kehittämässä ratkaisuja digitalisaation hyödyntämiseen liiton toiminnassa ja tapahtumissa, eri tavoin lajin ja toimintaympäristöjen edistämiseksi."
Järvi: "Aikaisemmin valmensin aktiivisesti, mutta nyt on jo kolmas vuosi kun en ole ollut niissä kuvioissa mukana. Tämä on mahdollistanut enemmän aikaa keskittyä itseeni ja tällä hetkellä pelailen SC Dalmacin riveissä ikämiesten SM-sarjaa. Käyn aina välillä katsomassa F-liigan pelejä ja Inssi-divaria, missä pelaavat ja koutsaavat vanhat tutut pelikaverit."
Alumniottelun 6.12. joukkueet:
Oilers:
Patrik Wardi
Oliver Wardi
Vilhelm Sandström
Tommi Vappula
Sami Koskinen
Casper Pfitzner
Ilari Talvitie
Petri Jalanko
Perttu Pajukoski
Heikki Hintikka
Niko Nordström (MV)
Taustaryhmä:
Petteri Nykky & Jussi Sihvonen
SSV:
Kare Westerlund
Saku Lehti
Mikael Järvi
Timo Suonpää
Santtu Manner
Tom Långstedt
Kimmo Kinnunen
Harri Forsten
Mikko Alanko (MV)
Timo Toivonen
Jussi Heikkinen (MV)
Hannu Korhonen
Taustaryhmä:
Marko Lahikainen
| 02.12.2025 11.20 | Itsenäisyyspäivän retro-ottelutapahtuma Tapiolan urheiluhallilla 6.12.! |
| 25.11.2025 12.33 | Oilers vs FBC Turku -ottelu siirtyy lauantaille 13.12. |
| 14.11.2025 11.53 | Maksuton kokeilukampanja: P7-P9/T8-T10! |
| 03.11.2025 16.40 | Oilersin Suomen Cup-urakka käyntiin la 15.11. Tikkurilassa! |
| 30.10.2025 15.12 | Öljymiehiä maajoukkueisiin! |
| 26.10.2025 13.10 | Oilersin F-liiga-ottelutapahtumien palautekysely |